Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos numatoma vienareikšmiškai – vaikas jokiu būdu negali būti atskirtas nuo tėvų dėl savo neįgalumo arba dėl vieno ar abiejų tėvų neįgalumo. Deja, Indrės ir Ovidijaus Naudžiūnų istorija rodo, kad negalia gali tapti priežastimi atskirti vaiką nuo tėvų.
2019 metals pora susilaukė dukros, tačiau jai gimus, vaiko teisių apsaugos tarnyba nustatė mergaitės saugumui kylančią grėsmę, o medikams konstatavus, jog ir mamai, ir vaikui reikia nuolatinės priežiūros, Kėdainių rajono savivaldybės socialinės paramos skyrius patvirtino galutinį verdiktą — perduoti naujagimę kitiems globėjams. Tėvai su dukra spėjo praleisti viso labo vieną savaitę. „Bet Kauno klinikose atskirai laikė vaiką, net nedavė mums,” — pirmąsias dienas prisimena Ovidijus.
Į situaciją atkreipus dėmesį Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, buvo inicijuotas ieškinys ir pripažinta, kad savivaldybės institucijos diskriminavo mamą dėl negalios, teismas priskyrė jai ir jos dukrai nematerialinę žalą. Šiandien procesas tęsiasi, yra paduoti nauji skundai, tačiau jo rezultatai iki šiol buvo palankūs šeimai.
2021 metais pora vėl ėmė lauktis, ir šįkart socialinės paramos skyrius abiems tėvams suteikė daug paslaugų: mokymus prieš vaiko gimimą, pagalbą vaikui gimus (paskirta socialinė darbuotoja, kuri atliko atvejo vadybininko funkciją, taip pat individualios priežiūros darbuotojas, padėjęs lavinti kasdienius įgūdžius). Antrą vaiką, kitaip nei pirmagimę, Naudžiūnams buvo leista pasilikti — iš pradžių teikiant intensyvią pagalbą, vėliau – pagal poreikį.
Kėdainių savivaldybės atstovai pripažįsta, kad prieš ketverius metus buvo padaryta klaida. Teigiama, jog reikėjo mamą apgyvendinti laikino gyvenimo namuose ir teikti joms su dukra visapusišką pagalbą, o ne paimti naujagimę net neleidus pabandyti jos auginti. Dabar mergaitė jau yra prisirišusi prie globėjų ir pati nebenori gyventi su biologiniais tėvais.
Indrės ir Ovidijaus istorija — pavyzdys, jog žmonės su negalia, gavę reikalingą pagalbą, gali auginti vaiką savarankiškai. #KovotiVerta, nes laimėta byla pakeitė socialinių darbuotojų nuostatą, o regione inicijuotos naujos paslaugos jau taikomos ir kitoms mamoms su negalia.
Kampaniją #KovotiVerta finansuoja Aktyvių piliečių fondas, Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, įgyvendinant projektą „Negalios skėčio stiprinimas – efektyviai advokacijai ir veiksmingai komunikacijai”.