Įtemptoje Švedijos karališkosios poros vizito Lietuvoje darbotvarkėje buvo įtrauktas ir parodos apie žmones su negalia „AccessAbility“ atidarymas. Tai bendra Asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ ir Švedijos instituto parengta fotografijų ekspozicija. Iškilmingame atidaryme taip pat dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, Švedijos instituto direktorės pavaduotojas Henrik Selin ir Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė.
Sakydama sveikinimo kalbą karalienė Silvija prisiminė, kad jau savo gimtajame San Paule, Brazilijoje, būdama maža mergaitė suprato, kad ne visi vaikai turi lygias galimybes, o ypač sunki padėtis tų, kurie turėjo kokią nors negalią. Jie negalėjo siekti mokslo, o vėliau tikėtis darbo, todėl nuolat susidūrė su skurdo grėsme. Karalienė Silvija džiaugiasi, kad Švedijoje dėl ilgalaikės socialinės politikos, daugelis žmonių su negalia teisių yra užtikrintos, tačiau neabejotinai ši grupė vis dar susiduria su problemomis, kurių galėtų nebūti. Karalienė Silvija pasidalino vienos iš parodos herojų – Aušros – istorija. Mergaitė, kuri negali vaikščioti ir kalbėti, bet geba šypsotis ir džiaugtis gyvenimu. Pasak karalienės Silvijos, sudaryti sąlygas šiems žmonėms džiaugtis gyvenimu yra visų mūsų užduotis.
Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė sveikindama parodos dalyvius pasidalino mintimi, kad tokie renginiai padeda atkreipti visuomenės dėmesį į vieną pagrindinių oraus, visaverčio ir savarankiško gyvenimo sąlygų – fizinės ir informacinės aplinkos prieinamumą. Jos teigimu, tik Lietuvai užtikrinus šias sąlygas, galėsime tikėtis, kad žmonės su negalia pajėgs tapti savo gyvenimų šeimininkais, aktyviais bendruomenės nariais ir taip išsaugos savo orumą.
Švedijos instituto direktorės pavaduotojas Henrik Selin, džiaugdamasis bendradarbiavimu su Lietuva, pabrėžė, kad jų šalies pasiekimai negalios srityje yra ilgų darbo metų rezultatas. Formuojant negalios politiką ypač aktyvūs buvo patys žmonės su negalia ir jiems atstovaujančios organizacijos. Vis dėlto, net ir šiandien Švedijoje ši grupė susiduria su prietarais ir diskriminacija, Henrik Selin tikisi, kad tokia paroda padės su tuo kovoti.
Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė dėkodama visiems parodos rengėjams ir svečiams, bei žmonėms su negalia, kurie sutiko tapti parodos herojais ir pasidalinti savo istorijomis, kalbėjo, kad paroda įrodo, jog žmonės su negalia gali būti aktyvūs ir sėkmingi savo visuomenės nariai bei gyventi oriai. To reikia siekti visiems visuomenės nariams.
Po sveikinimo kalbų Švedijos karališkoji pora bei kiti svečiai buvo pakviesti apžiūrėti parodą ir pabendrauti su keliais jos herojais.
Laidos Panorama reportažas apie parodos atidarymą ( žiūrėti nuo 7 min.) (reportažas nepasiekiamas).
Portalo lrytas.lt straipsnis apie parodos atidarymą (straipsnis nepasiekiamas).
Primename, kad paroda „AccessAbility“ Vilniaus Universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre ( Saulėtekio al. 5 ) veiks iki lapkričio 20 d.