Jau antrus metus esame įsitraukę į rinkimų prieinamumo stebėseną, tam, kad šis svarbus procesas taptų vis atviresnis žmonėms su įvairiais poreikiais.
Šįkart LNF stebėsenai surinko 40 žmonių komandą, tarp kurių – aklųjų ir silpnaregių, kurčiųjų, turinčiųjų judėjimo negalią bei žmonių su psichosocialine negalia atstovai. Visa komanda dalyvavo stebėsenos mokymuose ir patys bendradarbiavo su savo savivaldybių atstovais, konsultuodami prieinamumo klausimais.
Šiuo metu visoje Lietuvoje stebėtojai tikrina, kaip savivaldybėms pavyko tinkamai visiems parinkti ir įrengti patalpas. Buvo stebimi ir išankstiniai balsavimai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ne tik pats patekimas į patalpas būtų prieinamas, bet ir kelias iki pastato. Balsavimas turi būti orus, be rinkėjų nešiojimo ar balsavimo lauke. Tai nėra priimtinas sprendimas.
Labai svarbus balsavimas specialiuose punktuose – socialinės globos įstaigose, ligoninėse, įkalinimo įstaigose. Ten taip pat vykdoma stebėsena. Tikrinama, ar ten gyvenantys žmonės turi galimybę gauti visą informaciją apie rinkimus jiems suprantama forma, ar sudaromos galimybės naudotis papildomomis priemonėmis (didinamieji stiklai, brailio įmautės, lengvai suprantama informacija).
Taip pat šiais metais daug dėmesio skiriama informacijos prieinamumui todėl atskirai stebimas rinkimų pritaikymas klausos ir regos negalias turintiems žmonėms.
Turintiems klausos negalią svarbu suprasti rinkimų procesą bei informaciją, todėl būtina atkreipti dėmesį, ar pakanka informacijos (QR kodai, plakatai), ar sudaryta galimybė naudotis skype gestų kalbos paslauga.
Turintiems regos negalią aktualiausia yra pati balsavimo procedūra: ar užtikrinamas privatumas, ar yra galimyė naudotis Brailio įmautėmis?
Balsavimo stebėseną drauge su LNF vykdo Lietuvos kurčiųjų draugija, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga, Lietuvos paraplegikų asociacija ir Lietuvos Sutrikusio intelekto žmonių globos brndrija „Viltis“.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo 2020 metų projektą, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.