Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ drauge su islandais vykdo keletą bendrų projektų, todėl galime iš arčiau pamatyti, kaip žmonės su negalia gyvena Islandijoje. Per keturių dienų kelionę spėjome susipažinti su žmonių su intelekto ir raidos sutrikimais saviadvokatavimo iniciatyva, neformaliojo švietimo ir žmonių su negalia įdarbinimo geraisiais pavyzdžiais.
Didžiausią įspūdį paliko iniciatyva, per kurią 8 žmonės su įvairaus sunkumo intelekto sutrikimais buvo supažindinti su Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija, vėliau jie įkūrė tarybą ir patys gina savo teises įvairiuose sprendimų priėmimo lygiuose.
Savo pavyzdžiu jie dalinasi su kitų miestų ir regionų atstovais, mokydami saviadvokatavimo principų ir dalindamiesi patirtimi. Lengvai skaitoma kalba jie yra išleidę specialų leidinį apie savo pačių teisių gynimą žmonėms su intelekto sutrikimais, o šiuo metu ruošia ir tam skirtą interneto svetainę.
Reikjavike apsilankėme meno mokykloje, kur neformalia švietimo veikla gali užsiimti tiek sveikieji, tiek ir žmonės su negalia, jiems sudarytos visos sąlygos įsitraukti.
Žmonėms su intelekto sutrikimais skirtas Fjolmennt suaugusiųjų švietimo centras, kur yra dailės, muzikos, kosmetikos, kompiuterių klasės bei virtuvė, pritaikyta tokių žmonių savarankiškumui skatinti. Žmonės su raidos ir intelekto sutrikimais gali mokytis ir Islandijos universitete, kur jiems skirtos profesinės diplominės studijos.
Įdomi buvo ir Islandijos žmonių su negalia įdarbinimo sistema, kuri gerokai skiriasi nuo lietuviškosios. Kitap nei pas mus, vyriausybė nefinansuoja žmogaus su negalia darbo vietos steigimo ir atlyginimo, tačiau skiria lėšas specialiems asistentams samdyti. Lankėmės medžio apdirbimo įmonėje, kur didžioji darbuotojų dalis – su proto negalia. Asistentai jiems padeda darbo vietoje, jie atsakingi už transportą ir maistą. Pagamintą produkciją įmonė parduoda savo parduotuvėlėje ir per įvairiausias muges.
Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ drauge su islandais vykdo projektus „Be inclusive“ ir „Žmonių su negalia įgalinimas plečiant pagalbos priemones savarankiško gyvenimo ir sprendimų priėmimo srityse“.
Ši kelionė buvo finansuota NVO Programos Lietuvoje Dvišalių santykių fondo lėšomis (EEE finansinis mechanizmas 2009 -2014)