Gegužės 5 d. visoje Europoje jau septintą kartą minima Europos savarankiško gyvenimo diena. Šią dieną žmonės su negalia ir jų artimieji kviečiami atkreipti dėmesį į kliūtis, kurios jiems trukdo gyventi savarankiškai. Dėl paslaugų trūkumo, nepritaikytos aplinkos, informacijos ar ydingų nuostatų jie vis dar gyvena izoliacijoje ir nuolat patiria diskriminaciją beveik visose gyvenimo srityse. Karantinas tikrai sujaukė visų mūsų planus. Mūsų planuotas renginys turėjo būti atšauktas, todėl mes minėsime šią dieną namuose, saugodami save ir kitus.
Nors negalime susitikti, bet norime priminti visas iniciatyvas, kurias kartu su jumis pavyko įgyvendinti per pastaruosius kelerius metus, ir tikime, kad praėjus pandemijai tikrai turėsime dar daug galimybių įgyvendinti visas idėjas ir planus.
Mūsų organizaciją prie šios iniciatyvos minėjimo prisijungė dar 2015 metais, kai tapome Europos savarankiško tinklo nariais. Tuomet pirmą kartą raginome visuomenę ir valstybinių institucijų atstovus atkreipti dėmesį į tai, kas trukdo žmonėms su negalia tapti pilnaverčiais ir pilnateisiais visuomenės nariais. Tais metais pagrindinis akcentas buvo socialinių globos įstaigų pertvarka ir vis dar visuomenėje vyraujantys ydingi mitai apie žmonių turinčių proto ar intelekto negalią galimybes gyventi savarankiškai. Kvietėme į parodą „Tapatybės iliuzija“ bei išleidome leidinį „NE(galia) vs GAL(ia): mitai apie savarankišką gyvenimą.”
Paroda „Tapatybės iliuzija” 2015 m.
2016 m. gegužės mėnesį visą dieną vilniečiai ir miesto svečiai Rotušės aikštėje specialiai sumontuotame ekrane galėjo pamatyti ir išgirsti, ką reiškia savarankiškumas žmonėms su negalia bei jų artimiesiems, ir ko reikia, kad jie galėtų gyventi kaip visi. Buvo rodomi trumpi filmukai apie dideles globos įstaigas, kuriose savarankiškas gyvenimas nėra užtikrinamas.
Tai, kas įprasta ir savaime suprantama daugumai, žmonėms su negalia gali būti tikras iššūkis. Minint šią dieną svarbu kalbėti apie sąlygas, įgalinančias žmonėms su negalia gyventi visavertį gyvenimą. Todėl 2017 m. nusprendėme paraginti valstybę imtis asmeninio asistento reglamentavimo ir kartu su Lietuvos Respublikos Prezidentūra organizavome tarptautinę konferenciją “Asmeninis asistentas – būtina savarankiško gyvenimo sąlyga“,
Konferenciją lydėjo ir atnaujinta paroda „AccessAbility“, kurioje pristatytos herojų su negalia istorijos ir portretai. Swedbanko būstinėje Vilniuje eksponuotą parodą papildė ir multimedijos projektas 15 min. portale.
Multimedijos projektas 15 min. portale.
Tais metais mūsų iniciatyva taip pat tapo Prezidentės Dalios Grybauskaitės kampanijos “Už saugią Lietuvą” dalimi.
Kiekvienais metais mūsų tikslai augo ir didėjo. Įgiję patirties ir drąsos dalyvavaujant Belgijos sostinėje Briuselyje organizuojamose eitynėse „Freedom Drive“, kurios sutraukia daugybę aktyvistų iš visos Europos, 2018 m. tokias eitynes organizavome Vilniuje. Tikrai nesitikėjome tokio didelio draugų, kolegų, ambasadų, institucijų ir visų vilniečių palaikymo. Inicijuota kampanija „Už miestą visiems“ su video siužetais apie skirtingų negalių prieinamumo aspektus, diskusija su savivaldybių atstovais dėl fizinio prieinamumo bei savivaldybių įsipareigojimo pritaikyti bent po vieną švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigą kiekvienais metais.
Tikrai džiugu, jog mūsų aktyvumas įkvėpė ir kitas negalios organizacijas prisijungti prie gegužės 5 d. minėjimo. 2019 metais vyko jau ne vienas renginys šiai dienai paminėti.
O mes žengėme toliau, prieš metus ( 2019 m.) mūsų išsikeltas tikslas – buvo didinti negalios pažinimą bei skleisti žinią, jog žmonės su negalia yra lygiai tokie patys kaip ir mes visi. Pradėjome kampaniją „Daugiau pažinimo – mažiau sutrikimo“, kurios tikslas buvo supažindinti visuomenę su negalios ir bendravimo etiketu. Nacionalinėje Dailės galerijoje vykusiame renginyje buvo pristatyti 4 specialiai nufilmuoti vaizdo klipai, kuriuose aptariamos skirtingos visuomenės sutrikimą keliančios situacijos ir pateikiami pačių negalią turinčių žmonių patarimai, ką verta žinoti bendraujant su skirtingas negalias turinčiais žmonėmis.
Vėliau renginio dalyviai buvo pakviesti į diskusiją „Kaip nuimti įtampą nuo negalios?“, kurios dalyviai ieškojo atsakymo, kaip pagaliau sklandžiai megzti dialogą su visais mūsų visuomenės nariais.
Diskusija „Kaip nuimti įtampą nuo negalios?“
Šiais metais keliame naują iššūkį sau ir Lietuvai. Ar XXI a. moterys su negalia Lietuvoje turi lygias teises kurti šeimą ir auginti vaikus, ar nesudaromos kliūtys joms priimant svarbius gyvenimo sprendimus, ar teikiama pagalba motinystės ir vaikų auginimo klausimais?
Visais pastaraisiais metais buvome lydimi daugelio draugų ir bendraminčių, padėjusių įgyvendinti mūsų iniciatyvas: pirmiausia tai mūsų nariai – negalios organizacijos ir visa negalios bendruomenė bei nuolatinis palaikymas iš bičiulių Švedijos ambasados Lietuvoje.