Bet kokioje krizės ar konflikto situacijoje negalią turintys asmenys susiduria su neproporcinga apleidimo, smurto, mirties rizika ir neturi prieigos prie saugumo, pagalbos. Moterims su negalia gresia didesnė seksualinio smurto rizika, o vaikai su negalia dažniau patiria prievartą ir nepriežiūrą. Svarbi informacija apie saugą ir evakuaciją dažnai nepasiekiama, o patys evakuacijos centrai taip pat retai pritaikyti ir prieinami. Tai reiškia, kad žmonės su negalia pernelyg dažnai paliekami nuošalyje.
Ukrainoje registruota 2,7 mln. žmonių su negalia. Padėtis šalyje žmonėms su negalia yra pasibaisėtina. Pavyzdžiui, prieglaudos Kijeve nepasiekiamos, todėl žmonės su negalia yra priversti likti namuose, nežinodami, kur gali eiti, kad būtų saugūs.
Asmenys su negalia gyvenantys institucijose jau yra atskirti nuo savo bendruomenių, rizikuoja būti palikti ir pamiršti. Vien Ukrainoje mažiausiai 82 000 vaikų gyvena globos namuose, o daugybė suaugusiųjų su negalia yra nuolat institucionalizuoti globos bei psichikos sveikatos įstaigose.
Vakar Europos Negalios Forumas (EDF) atviru laišku kreipėsi į Europos institucijų vadovus, Europos, Rusijos ir Ukrainos valstybių vadovus bei NATO ragindamas visas šalis užtikrinti žmonių su negalia apsaugą ir saugumą Ukrainoje.
EDF ragina politinę vadovybę ir visus humanitarinės pagalbos veikėjus užtikrinti, kad asmenys su negalia:
- Turėtų visišką prieigą prie visos humanitarinės pagalbos
- būtų apsaugoti nuo smurto, prievartos ir netinkamo elgesio
- jiems suteikiama prieinama informacija apie saugos ir pagalbos protokolus, evakuacijos procedūras ir pagalbą
- Turėtų visas galimybes naudotis pagrindinėmis paslaugomis, įskaitant vandens ir sanitarijos, socialines paslaugas, švietimą, sveikatos priežiūrą, transportą ir informaciją
- yra apskaitomi ir neapleidžiami: taip pat labai svarbu, kad būtų taikomos priemonės, kurios visiškai apimtų įstaigose ar vaikų globos namuose gyvenančius žmones; o perkėlimo ir evakuacijos priemonės neįtakotų didesnio negalią turinčių asmenų apgyvendinimo tokiose įstaigose
- per jiems atstovaujančias organizacijas reikšmingai dalyvautų visuose humanitariniuose veiksmuose
Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas tiems, kuriems gresia didžiausias pavojus – tai moterys, vaikai, aklieji ir kurčneregiai, asmenys su psichosocialine ir intelekto negalia bei didelių pagalbos poreikų turintys asmenys.
Matant didelio masto konfliktą Europos žemėje, blogėjant situacijai Ukrainoje, Lietuvos negalios organizacijų forumas skubiai primena Lietuvos institucijoms jų pareigas užtikrinti visų asmenų su negalia apsaugą ir saugumą ekstremalių situacijų metu.
Svarbu, kad visa aktuali saugumo informacija būtų pritaikyta įvairiais formatais ir prieinama asmenims su įvairia negalia, taip pat saugumo ir evakuacijos veiksmai turi atliepti negalią turinčių asmenų poreikius.
Lietuvos negalios NVO aktyviai bendrauja ir stebi sitaucija Ukrainoje, renka poreikį pagalbai iš Ukrainoje veikiančių organizacijų ir yra pasirengusios prisidėti kuriant tinkamas sąlygas žmonėms su negalia, kurie atvyksta į mūsų šalį.