Europos Komisija pateikė asmenų su negalia užimtumo dokumentų rinkinį, kuriuo siekiama padėti valstybėms narėms užtikrinti negalią turinčių asmenų socialinę įtrauktį ir ekonominį savarankiškumą įsidarbinant. Šis paketas yra 2021-2030 m. Europos negalios strategijos dalis ir atitinka Jungtinių Tautų asmenų su negalia teisių konvenciją.
Šiuo metu tik pusė iš 42,8 mln. darbingo amžiaus negalią turinčių asmenų dirba – 51 % įprastose darbo vietose/profesijose, lyginant su 75 % negalios neturinčių dirbančių asmenų. Kiti užimtumo rodikliai yra dar žemesni: dirba tik 48 % moterų su negalia, tik 47 % jaunų žmonių su negalia ir tik 30 % sunkią negalią turinčių asmenų.
Kokybiškas užimtumas taip pat yra retas reiškinys tarp asmenų su negalia darbo patirčių: tik 33 % žmonių su negalia dirba visą darbo dieną, tuo tarpu moterų su negalia – tik 28 %. Jauni žmonės su negalia dažnai dirba pagal laikiną sutartį. Be to, tarp valstybių narių vis dar egzistuoja skirtini apsaugoto įdarbinimo modeliai ir sąlygos.
Nepaisant to, kad ES mastu buvo priimta eilė politinių ir teisinių įpareigojimų ir veiksmų, per pastarąjį dešimtmetį tiek požiūris į asmenų su negalia darbines galimybes, tiek jų padėtis darbo rinkoje žymiai nepasikeitė. Darbdaviai jaučia informacijos stoką, tačiau patys vis dar turi neigiamą požiūrį apie asmenų su negalia darbo produktyvumą, vis dar vyrauja labdaros ir globos požiūris į asmenis su negalia, o pats darbo procesas irgi yra neįtraukiantis. Tuo tarpu, iš asmenų su negalia pusės taip pat vis dar jaučiamas žemas savivertės jausmas, įgūdžių trūkumas bei savidiskriminacija, dėl egzistuojančios stigmos vyraujantis negalios ir individualių poreikių neatskleidimas.
Apie tai plačiau parašyta Europos negalios forumo parengtoje ataskaitoje “Užimtumas ES: kokia yra asmenų su negalia įtraukties padėtis?” Tyrime nagrinėjamas asmenų su negalia užimtumo atotrūkis 27 šalyse. Su kokiais iššūkiais susiduria negalią turintys darbuotojai? Kokios yra gerosios patirtys?
Tikimasi, kad Europos Komisijos patvirtintas asmenų su negalia užimtumo dokumentų rinkinys padės parengti nacionalines politikas, kurios įtrauktų asmenis su negalia į sąžiningą, ekologišką ir skaitmeninį perėjimą.
Užimtumo paketas buvo nukreiptas į keletą pagrindinių krypčių ir juose numatytų siektinų rezultatų bei konkrečių produktų:
Užimtumo tarnybų priemonių rinkinyje pateikiamos praktinės gairės su konkrečiais pavyzdžiais, kaip valstybinės užimtumo tarnybos (VUT) gali skatinti asmenų su negalia dalyvavimą darbo rinkoje. Priemonių rinkinio tikslas – suteikti informacijos ir patarimų apie strategijas ir praktiką šešiose srityse: vidaus politika, skirta darbuotojams, paslaugos, aktyvios darbo rinkos priemonės, tinkamas pritaikymas, informavimas, partnerystė.
Šis informacinis pranešimas pateikia ES valstybėse narėse ir už jos ribų surinktas orientavimo visą gyvenimą politikos ir praktikos pavyzdžius, kuriais remiamos asmenų su negalia teisės ir galimybės. Pateikiamos išmoktos pamokos ir politinės gairės tolesniems veiksmams dėl visiems prieinamo profesiniso orientavimo, Karjeros valdymo įgūdžių ugdymo, Aukštos kokybės paramos teikimo, Tikslinio mokymo, įgalinant dalyvius, kt.
Įdarbinimo perspektyvų skatinimas taikant pozityvius veiksmus ir kovojant su stereotipais. Teigiamų veiksmų katalogas, skirtas asmenų su negalia įdarbinimo skatinimui ir stereotipų laužymui.
Gairėse pateikiama informacija, praktiniai pavyzdžiai ir nuorodos, padedančios darbdaviams laikytis šio reikalavimo. Jos parengtos padedant asmenų su negalia platformos nariams ir socialiniams partneriams, kurie pateikė ne tik pasiūlymų, bet ir gerosios praktikos pavyzdžių.
Asmenų su negalia išlaikymas darbo rinkoje: su lėtinėmis ligomis susijusios negalios prevencija. Lėtinių ligų valdymo ir negalios rizikos prevencijos vadovas.
Profesinės reabilitacijos programų užtikrinimas ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju.
Kokybiškų darbo vietų apsaugotose darbo vietose ir galimybių patekti į atvirą darbo rinką paieška.
Pastarųjų dviejų krypčių produktai vis dar rengiami.
*Foto iš EDF puslapio.
**Veikla įgyvendinama ir iš dalies finansuojama Asmenų su negalia teisėms ir interesams atstovaujančių asociacijų veiklos rėmimo projekto „LNF efektyvi advokacija, atstovaujant žmonių su negalia teises ir interesus“ lėšomis. Projektui valstybės biudžeto lėšų skyrė konkursą organizuojanti įstaiga Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.