Rugpjūčio 14 dieną LNF prezidentė Indrė Širvinskaitė dalyvavo LRT Radijo diskusijoje apie finansavimo trūkumą asmeninei pagalbai žmonėms su negalia.
Lietuvos negalios organizacijų forumas liepos mėnesį teikė pasiūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai, dėl asmeninės pagalbos paslaugos tobulinimo ir esamų problemų sprendimo.
Nesutinkame su SADM pasiūlymais valstybės finansavimą skirti tikslinėms grupėms pagal amžių, negalios pobūdį, aktyvumą darbo rinkoje ir švietimo sistemoje. Svarbu atsižvelgti, kad dalis žmonių, turinčių intensyvios asmeninės pagalbos poreikį, didžiąją dalį gyvenimo praleido institucijose ir niekada nėra dirbę. Šiems žmonėms pereinant iš gyvenimo institucijose į savarankišką gyvenimą, dar anksti kalbėti apie įsidarbinimą ar išsilavinimo įgijimą. Pirmą kartą gavus asmeninę pagalbą, žmogus tik pradeda galvoti apie pirmuosius savarankiškumo žingsnius – savarankiškai apsipirkti, pramogauti, gyventi bendruomenėje. Jei reikalausime žmonių registruotis Užimtumo tarnyboje tam, kad gautų asmeninę pagalbą, taip tik išstumsime juos iš kelio į savarankiškumą.
Būtina ieškoti būdų garantuoti pagalbą ir paslaugas tiems, kuriems jos labiausiai reikia. Nepritariame žmonių skirstymui, o siūlome vertinti pagalbos poreikį. Pirmiausia būtina užtikrinti pakankamą pagalbą asmenims su sunkia negalia, kuriems kasdien reikalinga intensyvi ir nuolatinė pagalba baziniams poreikiams patenkinti.
Savivaldybių vaidmuo taip pat išlieka svarbus – turime skatinti didesnį jų indėlį asmeninės pagalbos teikimui. Tačiau pokalbiai su savivaldybių atstovais rodo, kad daugelis jų nėra nusiteikę savo lėšomis prisidėti prie asmeninės pagalbos finansavimo. Taigi, negalime asmeninės pagalbos poreikio užtikrinimo palikti vien savivaldybių valiai, nes dalyje jų tai reikštų šios paslaugos nutraukimą.
Viso pokalbio LRT klausykite čia.