Ar tikrai laisva darbo rinka – ne žmonėms su negalia?

Naujienos 2018-05-19

Visame pasaulyje neįgaliųjų judėjimas rėkte rėkia, kad nebenori mokytis, dirbti ir leisti laisvalaikio getuose, o štai Lietuvoje viskas atvirkščiai – atsiranda žmonių su negalia, kurie įrodinėja nieko negalintys, na nebent socialinėse įmonėse….Kai pasižiūri atidžiau, pamatai, kad tie konkretūs neįgalieji priklauso socialinių įmonių įkurtai „Dirbančių neįgaliųjų asociacijai“. Socialinių įmonių interesas – milijonai, tad jų nuomonės mes nepakeisime. Bet verta pakovoti dėl pačių žmonių su negalia protų.

Gražina Savičiūnienė iš minėtos neva neįgaliųjų asociacijos delfi.lt pasirodžiusiame komentare rašo, kad žmones su negalia į darbo vietą ateina ne tik su pinigų krepšeliu (valstybės mokama subsidija), bet atsineša ir negalios krepšelį, suprask – lėčiau dirba, daugiau atostogauja ir pan. Šia savo pastraipa ponia Gražina pati to nenorėdama labai taikliai parodo socialinių įmonių absurdą – subsidijos toje sistemoje niekada nebuvo skirtos neįgaliųjų darbingumo ribojimams kompensuoti, jos ėjo tiesiai verslui. Logika tokia – imkit dirbti galinčius neįgaliuosius, o algą sumokės valstybė (valstybė dengia nuo 60 proc. iki 75 proc. darbo užmokesčio).

Kai Lietuvos neįgaliųjų forumas kalba apie atvirą darbo rinką, visada pabrėžia pagalbą paslaugomis, kad tas vadinamasis negalios krepšelis darbdaviui nekainuotų, taigi neliktų ir priežasčių nepriimti žmogaus su negalia. Kitaip sakant, visi kaštai, kylantys dėl negalios, gali būti kompensuoti suteikiant pagalbą, kad darbdavys nejaustų jokio diskomforto priimdamas žmogų su negalia. Jei į atvirą darbo rinką bus perkelta socialinių įmonių paramos sistema– t.y. tiesioginė subsidija darbdaviui – toliau tęsis tas pats absurdas, kokį matėme iki šiol. Valstybė toliau pirks darbo vietas lengviausios negalios žmonėms ir verslas piktnaudžiaus tuom.

Sakote negalių lengvų nebūna? Visi neįgalieji yra neįgalieji? Tuomet kodėl socialinėse įmonėse sunkios negalios žmonių dirba tik 400 ( iš 9000) ? Kodėl tie sunkios negalios žmonės dirba beveik vien neįgaliųjų organizacijų (o ne pelno siekiančių UAB‘ų) įsteigtose socialinėse įmonėse? Kodėl tūkstančiai kompleksinės, pačios sunkiausios negalios žmonių, kurie atviroje darbo rinkoje konkuruoti tikrai negalėtų, niekada nebuvo socialinių įmonių kontingentas? Kokio lygio žmonių su negalia įdarbinimo sistemos iškrypimą rodo faktas, jog pačios sunkiausios negalios žmonės moka už savo užimtumą dienos centruose, o socialinės įmonės gviešiasi milijonų už valyti, statyti ir medžius kirsti galinčius neįgaliuosius?

Ponia Gražina, atvira darbo rinka tikrai netinka visiems žmonėms su negalia, visada atsiras ypač  sunkios negalios žmonių, kuriems reikės specialių įdarbinimo programų. Socialinių įmonių prigimtis yra būtent tokia – priimti tuos, kurie negali dirbti atviroje darbo rinkoje, tačiau Lietuvoje tokių įmonių prigimtis buvo sumodeliuota kitaip – siurbti pinigus prisidengiant neįgaliaisiais.

Taigi,  ponia, Gražina, neklaidinkite ir nebauginkite žmonių, atvira darbo rinka su tinkama valstybės pagalba gali sudaryti žmonėms su negalia sąlygas dirbti savo tempu bei pagal savas galimybes. Taip yra visame pažangiame pasaulyje, taip bus ir Lietuvoje, nes patys neįgalieji to nori.